z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



1 dzień (niedziela 24.08.2014)

Antico Fenile
Antico Fenile.
W bed & breakfast Antico Fenile w Bolonii niedaleko kościoła San Ruffillo nocowaliśmy już w czerwcu i tym razem sympatyczni gospodarze Salvatore i Marilisa przyjęli nas jak starych znajomych. Po śniadaniu dostaliśmy pieczątki do paszportów pielgrzyma i wyruszyliśmy kontynuować pielgrzymkę szlakiem świętego Antoniego.

panorama
Za mostem na rzece Savena droga pnie się stromo pod górę i możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

panorama
Wchodzimy na teren Parku Regionalnego Parco Regionale dei Gessi Bolognesi e Calanchi dell'Abbadessa.

figi
Smaczne, słodkie, dojrzałe figi prosto z drzewa.

drogowskaz
Il Cammino di Sant'Antonio.
Szlak św. Antoniego jest bardzo dobrze oznakowany.

Madonna dei Boschi
Dochodzimy do kaplicy Matki Bożej Leśnej (Oratorio Madonna dei Boschi)
Dalej szlakiem CAI 817 w kierunku Monte Calvo, przechodzimy przez Torrente Acquafredda po drewnianym moście i wychodzimy na szczyt wzgórza.

ścieżka
W pobliżu casa dei Santini, skręcamy w prawo i podążamy ścieżką CAI 804, później wrócimy znów na CAI 817.

bród
Przechodzimy brodem przez rzekę Idice.

winogrona
Pignoletto to jeden ze szczepów winnych uprawianych w winnicach obszaru Colli Bolognesi DOC (DOC = Denominazione di origine controllata).

winogrona
Szczep Barbera daje wina o głębokiej rubinowoczerwonej barwie i lekkim posmaku śliwek.

modliszka
Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) jest mistrzynią kamuflażu. Występuje w różnych odcieniach zieleni i brązu. Niektóre źródła podają, że może zmieniać ubarwienie ciała po każdej wylince czyli 6-8 razy.

bryonia
Czerwone jagody bryonii (Bryonia dioica) oplatają pień młodego dębu.

Po 15,7 km od początku etapu kończy się CAI 817 i kontynuujemy wędrówkę szlakiem CAI 801 przez via Piombarola.

panorama
Na horyzoncie widać jeszcze Adriatyk.

pomnik
Przy Via del Pilastrino stoi pomnik z 17 wieku poświęcony błogosławionej Łucji, przeoryszy klasztoru kamedułek który stał dawniej w tym miejscu.
Kult Błogosławionej Łucji z Settefonti, beatyfikowanej w 1508 roku jest w tej okolicy bardzo rozpowszechniony. Pielgrzymki wiernych z Włoch a także z zagranicy do tego miejsca odbywały się od wielu wieków aż do czasów II wojny światowej.

Łucja przyszła na świat około 1100 roku w rodzinie Chiari w Bolonii. Dziewczyna niezwykłej urody zapragnęła poświęcić swoje życie modlitwie wybierając życie w klasztorze Stifonti (obecnie Settefonti). Wkrótce została matką przełożoną (przeorysza, opatka = abbadessa) klasztoru kamedułek. Powszechna sława jej urody i wielkiej pobożności dotarła również do niedalekiego Uggiano (obecnie Ozzano) gdzie stacjonował młody rycerz wywodzący się z bogatej szlacheckiej rodziny Diatagora Fava. Codziennie wczesnym rankiem przemierzał bezdroża i wąwozy udając się na mszę do klasztoru aby zobaczyć piękną mniszkę.
Stąd pochodzi nazwa Calanchi dell'Abbadessa - wąwozy opatki.
Łucja która zauważyła stałą obecność przystojnego młodzieńca pogłębiła się jeszcze bardziej w ascezie i modlitwie i znacznie podupadła na zdrowiu. Jej pożądanie odwzajemnienia boskiej miłości było mocniejsze od wszelkich ziemskich uczuć. Aby poskromić swoją namiętność i spełnić wolę Łucji szlachetny kawaler udał się na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Niedługo po tym Łucja zmarła w opinii świętości w roku 1157. Rycerz ranny w walce dostał się do niewoli i w celi miał widzenie w którym Łucja wyciągnęła do niego ręce i przeniosła go do lasku przy klasztorze Settefonti. Z siedmiu źródeł wyschłych po śmierci Łucji wytrysnęła obficie woda kiedy płacząc złożył wdzięczny za cudowne ocalenie na jej grobie stalowe kajdany którymi skuty był w niewoli.

stodoła
Graffiti na ścianie stodoły w agriturismo Settefonti Dulcamara przypomina trochę muzykantów z Bremy.

Przejście dzisiejszego etapu zajęło nam 8,5 godziny.



↑  wróć na początek strony  ↑