z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



14 dzień (piatek 06.07.2012)

winnice
Na obszarze Wiednia uprawia się wino na powierzchni 700 hektarów pod tym względem stolica Austrii ma pierwsze miejsce w świecie.

Las Wiedeński
Skończyły się uprawy winorośli, zaczął się Las Wiedeński. W cieniu dębów i buków idzie się bardzo przyjemnie.

drogowskaz
Od Perchtoldsdorf podążamy oznakowaną żółtymi drogowskazami, drogą do Mariazell. Znajdujemy też tablicę informującą o międzynarodowym szlaku pielgrzymkowym „Via Slavorum” oznaczonym numerem I 26 prowadzącym z Krakowa do Rzymu. Zaskakuje nas przypadkowa zbieżność z zaplanowaną przez nas trasą przez Mariazell, Seckau, St. Lambrecht, Gurk, Maria Saal, Wörthersee, Asyż.

miejsce do odpoczynku
Na polanie w cieniu rozłożystego drzewa przy źródełku stoi ławka - doskonałe miejsce na krótki odpoczynek.
Robimy 30 minut przerwy, gotujemy kawę, delektujemy się pięknymi widokami.

zamek Wildegg
Zamek Wildegg.

zaskroniec
Zaskrońca zwyczajnego (Natrix natrix) można łatwo rozpoznać po żółtych plamach na głowie. Jest całkowicie niegroźny dla ludzi.

kościół w Sittendorf
Kościół w Sittendorf pochodzi z XII wieku podobnie jak zamek Wildegg i klasztor Heiligenkreuz.

drogowskaz
Przed Heiligenkreuz spotykają się dwa główne szlaki prowadzące do Mariazell. Via Sacra - droga którą od przeszło 800 lat wędrują pątnicy z Wiednia do Mariazell oraz Wiener Wallfahrerweg - Droga Pielgrzymów Wiedeńskich. Jako, że większa część historycznej trasy Via Sacra przebiega obecnie drogami asfaltowymi o dużym natężeniu ruchu samochodowego powstała w 1975 roku alternatywna Droga Pielgrzymów Wiedeńskich o zdecydowanie lepszych walorach turystycznych.

klasztor cystersów Heiligenkreuz
Klasztor Heiligenkreuz istnieje nieprzerwanie od chwili założenia go w 1133 roku i jest największym w Europie klasztorem cystersów.
Papież Benedykt XVI odwiedził Heiligenkreuz 9 września 2007 powiedział wtedy:
„Jako oaza duchowości pokazuje klasztor dzisiejszemu światu to co najważniejsze, to co w końcu decydujące, że istnieje ostatni powód, dla którego warto żyć: Bóg i jego niezgłębiona miłość.”

Mayerling
Dawny pałacyk myśliwski obecnie kościół i klasztor Karmelitanek w Mayerling. Miejsce w którym arcyksiążę Rudolf, jedyny syn cesarza Franciszka Józefa popełnił wraz ze swoją kochanką samobójstwo. Tą tragiczną historię przeniósł na ekrany kin w 1968 roku reżyser Terence Young, w rolach głównych zagrali Omar Sharif, Catherine Deneuve, Ava Gardner i James Mason.

zamek w Neuhaus
Zamek w Neuhaus od strony Schwarzensee.

Gasthof zur Bruthenne
Nocleg w pensjonacie „Gasthof zur Bruthenne” w Weissenbach.



↑  wróć na początek strony  ↑