z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V

3 dzień (poniedziałek 25.05.2010)

Ośmiokilometrowy, płaski odcinek z San Giacomo do Spoleto przechodzimy w dwie godziny i już od dziewiątej rano możemy zwiedzać to wspaniałe miasto. To tutaj miało miejsce ważne wydarzenie w życiu świętego Franciszka – sen ze Spoleto.
W 1205 roku Franciszek wyruszył do Apulii w nadziei zdobycia sławy jako waleczny rycerz u boku hrabiego Gentile. W Spoleto przeżył tajemniczy sen, w czasie którego usłyszał pytanie: “Komu lepiej służyć Panu czy słudze?“ – Panu, odpowiedział Franciszek – “to dlaczego służysz słudze zamiast Panu?“. Pod wpływem tego snu wrócił do Asyżu i rozpoczął powolną, głęboką przemianę wewnętrzną.

Bazylika Santa Maria Assunta
Santa Maria Assunta – Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Spoleto z okazałą romańską fasadą stoi na końcu spadzistego placu.
Tutaj 30 maja 1232 roku papież Grzegorz IX ogłosił Antoniego Padewskiego świętym.

freski
Freski Filippo Lippi w apsydzie Katedry. Wspaniała kompozycja kształtów i barw. Po śmierci artysty dzieło dokończył jego syn Filippino.

krzyż Sozio
Krzyż Alberto Sozio, ikona pochodząca z XII wieku.

ikona
W jednej z kaplic znajduje się ikona Madonny typu Paraklesis pochodząca z Konstantynopola z pierwszej połowy dwunastego wieku, którą w 1185 roku po oblężeniu i zdobyciu miasta podarował cesarz Fryderyk I Barbarossa.

list świętego Franciszka
Mały, prostokątny arkusz pergaminu, o wymiarach 13x6 cm przechowywany w kaplicy relikwii to list do brata Leona napisany własnoręcznie przez świętego Franciszka.

Ponte delle Torri
Droga na górę Monteluco prowadzi przez potężny akwedukt Ponte delle Torri o długości 230 metrów, oparty na 10 arkadach wysokich na 80 metrów.

dolina Spoleto
„Nigdy nie widziałem czegoś piękniejszego od mojej doliny Spoleto“ (“Nil iucundius vidi valle mea spoletana“) miał powiedzieć święty Franciszek o tym miejscu.

święty gaj
Stary dębowy las porastający górę Monteluco był już w zamierzchłych czasach prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Lex Spoletina – wykute w kamieniu, pisane w archaicznej łacinie przepisy dotyczące użytkowania świętego gaju pochodzą z końca trzeciego lub początku drugiego wieku przed narodzeniem Chrystusa. Nazwa góry Monteluco pochodzi od łacińskiego lucus – co znaczy święty gaj.

klasztor Franciszkanów
Klasztor Franciszkanów na Monteluco.

Już w VI wieku osiedlili się w tutejszych jaskiniach skalnych przybyli z Syrii zakonnicy później zamieszkali tu Benedyktyni od których cele klasztorne przejęli w XIII wieku Franciszkanie.

klasztor wnętrze
Franciszkanie przyjęli nas na nocleg, możemy trochę poobserwować życie za murami klasztornymi. Mieszkający tutaj bracia to ludzie którzy nie tylko głoszą konieczność modlitwy, ale naprawdę sami ją praktykują i to nie w zamknięciu ale we wspólnocie ze wszystkimi tymi którzy do nich przychodzą.

cela klasztorna
Skromnie wyposażona klasztorna cela.



↑  wróć na początek strony  ↑