z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



19 dzień (środa 03.07.2013)

Rivoli Bianchi
Rivoli Bianchi

Na rozległym terenie Rivoli Bianchi koło Venzone zostały zebrane i skatalogowane wszystkie materiały budowlane odzyskane z zawalonych budynków w trzęsieniu ziemi.

kościół Sant Agnese
Kościół Sant Agnese

Na przełęczy między Monte Cumieli a Monte Chiampon, stoi kościół Sant Agnese, zbudowany w XII wieku.
Pytamy człowieka siedzącego na ławeczce przed kościołem o drogę do Gemony. Ma na imię Vito, spontanicznie zostaje naszym przewodnikiem i prowadzi nas 4,5 km aż do katedry w Gemonie. Tam modlimy się razem i po serdecznym uścisku dłoni rozstajemy.

Gemona katedra
Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównym zabytkiem Gemony. Po prawej stronie imponującej gotyckiej fasady stoi wykuta w piaskowcu siedmiometrowa figura świętego Krzysztofa.

kaplica
Kaplicę z XV-wiecznym drewnianym krucyfiksem, wydobytym spod gruzów katedry w 1976 roku poświęcił osobiście papież Jan Paweł II 3 maja 1993 roku podczas wizytacji w Gemonie.

pomnik
Przed klasztorem Franciszkanów w Gemonie stoi pomnik ojca Adriano.
Napis na cokole w tłumaczeniu:

P. Adriano Osmolowski
polski franciszkanin
wygnaniec za wiarę
w tym sanktuarium służył Bogu
przez 28 lat
Gemona oddaje mu cześć
w 150 rocznicę urodzin
1988

Adrian Osmolowski urodził się 13 grudnia 1838 roku w polskiej rodzinie szlacheckiej na Białorusi. Prześladowany przez zaborców rosyjskich wyjechał z kraju i spędził dziesięć lat w Ziemi Świętej gdzie przyjął święcenia kapłańskie jako franciszkanin. Ze względów zdrowotnych przeprowadził się na północ Włoch do Prowincji Veneta. Zamieszkał w Gemonie gdzie był przełożonym nowicjuszy i gwardianem domu zakonnego, ponadto kierował wieloma instytucjami franciszkańskimi, był człowiekiem pełnym dobroci dla innych pomimo, że sam cierpiał w chorobie. Ostatnie lata życia spędził w Lonigo. Zmarł w opinii świętości 9 kwietnia 1924 roku i pochowany został w krypcie kościoła San Daniele w Lonigo. Proces beatyfikacyjny Ojca Adriano jest w toku.
2 grudnia 1975 roku grób Ojca Adriano odwiedził kardynał Karol Wojtyła arcybiskup Krakowa przyszły papież i święty kościoła katolickiego.

św Antoni
W Gemonie przebywał w 1227 roku przez kilka miesięcy, zanim udał się do Padwy św. Antoni i od tego też czasu mają tutaj Franciszkanie swoją siedzibę. W kościele św Antoniego po prawej stronie w prezbiterium stoją ruiny kaplicy która zbudowana była przez samego świętego ku czci Najświętszen Maryi Panny. Tutejszy kościół konsekrowany w 1248 roku jest pierwszym na świecie poświęconym świętemu Antoniemu. Obecna świątynia o nowoczesnym kształcie zbudowana została na gruzach kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1976 roku.

W biurze informacji turystycznej w Gemonie bardzo miła dziewczyna potwierdziła telefonicznie możliwość zakwaterowania w miejscowości San Tomaso gdzie zamierzamy dzisiaj dotrzeć. W San Tomaso znajduje się historyczne schronisko dla pielgrzymów z 1199 roku!

Tomba
Przez miejscowość Tomba prowadzi towarzysząca nam od Austrii trasa FVG1 Ciclovia Alpe-Adria.

kościół w San Tomaso
Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela w San Tomaso.

W San Tomaso spotyka nas niespodzianka. Kiedy wchodzimy do miasteczka wita nas z daleka kobieta która czekała na nas przed domem. Pyta czy to my jesteśmy pielgrzymami idącymi z Krakowa, zaprasza nas do środka i proponuje abyśmy u niej przenocowali! Ta miła pani to Alvia, za chwilę przyszedł Marino i zaproponował abyśmy razem poszli obejżeć kościółek św. Jana Chrzciciela i zabytkowe Schronisko dla pielgrzymów.

Amici dell’Hospitale
Przy kościele zebrał się już cały komitet powitalny! Obok mnie po lewej: Marino, po prawej Kitty, Angelo, Alvia, Krystyna i Maria Teresa. Zdjęcie zrobił Luciano. Ci ludzie którzy nas tak serdecznie witają to członkowie towarzystwa ”Amici dell’Hospitale” (przyjaciele schroniska). Ich wspólną pasją jest odbudowa i ożywienie zabytkowego schroniska dla pielgrzymów założonego tutaj pod koniec XII wieku przez Rycerski Zakon Szpitalników świętego Jana z Jerozolimy (późniejszy Zakon Joannitów lub Kawalerów Maltańskich).

Hospitale
Marino oprowadza nas po całym kompleksie średniowiecznych budowli Hospitale dzieląc się z nami swoją bogatą wiedzą.

pod górę
Projekt odbudowy zainicjowany w 2006 roku zakłada przywrócenie pierwotnej funkcji objektu. Ma tutaj docelowo powstać centrum kultury, gastronomia a przede wszystkim objekt noclegowy dla turystów i pielgrzymów przemierzających starożytną trasę Via Tagliamento.

lilia złotogłów
Wieczorem odbyła się jeszcze wspólna kolacja w domu Alvii. Wśród pysznych włoskich potraw nie zabrakło spaghetti i oczywiście na deser la gubbana - typowe ciasto z regionu Friuli.



↑  wróć na początek strony  ↑